Rodzinie zmarłego oraz najbliższym wyrazy współczucia składają: Rektor, Senat, Dziekani Wydziałów, członkowie społeczności akademickiej.
Uroczystość pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek 18 listopada 2024 roku o godz. 13:30 w sali ekumenicznej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Prof. dr hab., dr hc. AWF w Krakowie Józef Lipiec – naukowiec-filozof, nauczyciel akademicki, propagator idei olimpijskiej, działacz olimpijski, publicysta, aktor, sportowiec, kibic sportowy, turysta – urodził się w 1942 roku w Nowym Sączu. Mając 17 lat rozpoczął studia filozoficzne na UJ pod opieką wybitnego fenomenologa, prof. Romana Ingardena. Tytuł magistra filozofii uzyskał w 1964 roku. Studiował również socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1970 roku w Alma Mater Jagiellonica obronił pracę doktorską na podstawie dysertacji Podstawy ontologii systemów społecznych, napisaną pod promotorstwem prof. Jana Leszczyńskiego. W Krakowskiej Wszechnicy w 1978 roku obronił także habilitację na podstawie monografii naukowej Podstawy dialektycznej ontologii przedmiotu realnego. Tytuł profesorski odebrał od Prezydenta RP w roku 1984, za całokształt dorobku naukowego z zakresu aksjologii, antropologii filozoficznej, etyki i estetyki. W latach 1975–1980 wykładał filozofię w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie pełnił funkcję kierownika Zakładu Filozofii w Instytucie Nauk Społecznych.
W 1980 roku został profesorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Pełniąc w niej obowiązki rektora do 1986 roku dał znaczący wkład w powstanie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od powrotu do Krakowa w 1987 roku był zatrudniony na stanowisku profesora filozofii w Zakładzie Ontologii Instytutu Filozofii UJ. W tym samym roku związał się z Akademią Wychowania Fizycznego, gdzie był kierownikiem Zakładu Filozofii oraz Studiów Doktoranckich. Okresowo pracował również w poznańskiej WSzB i krośnieńskiej PWSZ.
Aktywnie uczestniczył w życiu społecznym, kulturalnym, politycznym i sportowym Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Regionu Małopolskiego. W czasach studenckich dał się poznać jako: dobrze zapowiadający się aktor i reżyser Teatru 38, organizator Studenckiego Teatru Piosenki, założyciel Teatru Y-6 oraz czasopisma Zdanie w krakowskiej Kuźnicy, instruktor Krakowskiej Chorągwi ZHP, a także działacz i kibic piłki nożnej. Wiele z tych pasji, zwłaszcza organizatorskich i społecznikowskich kontynuował będąc nauczycielem akademickim – był: publicystą w czasopismach: Polityka, Życie Literackie, Student, Wprost, Przekrój, Magazyn Olimpijski (ponad 500 felietonów sportowych), wiernym kibicem krakowskiej Wisły, harcmistrzem ZHP, działaczem PKOL (przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji), współzałożycielem Polskiej Akademii Olimpijskiej (prezes PAOL), założycielem Małopolskiej Rady Olimpijskiej (prezes MROL), członkiem kapituły medali Ecce Homo, Kalos Kagathos, Nagrody m. Krakowa oraz Wawrzynu Olimpijskiego, z wyboru członkiem senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego (przewodniczący Senackiej Komisji Etyki) i wielu kadencji Rady Naukowej Instytutu Filozofii UJ (przewodniczący), Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, Komitetu Nauk o Kulturze Fizycznej PAN, Rady Nauki i Techniki Makroregiony Południowo-Wschodniego PAN (przewodniczący), członkiem kolegiów redakcyjnych czasopism naukowych (m.in. Dialoque and Universalism, Przegląd Filozoficzny, Studia Humanistyczne), współorganizatorem licznych krajowych i międzynarodowych kongresów i konferencji naukowych, redaktorem naukowym kilkunastu zbiorowych monografii naukowych. Profesor Józef Lipiec pomimo licznych obowiązków, nigdy nie przestał być aktywnym nauczycielem akademickim. Dowodem na to jest opublikowanie wielu monografii i artykułów naukowych, popularno-naukowych i publicystycznych, udział w tworzeniu Akademickiego Kodeksu Wartości wypromowanie kilkudziesięciu doktorów, promotorstwo kilkuset prac magisterskich, a także recenzowanie doktoratów, habilitacji i wniosków o tytuł profesora. Józef Lipiec został uhonorowany wieloma zaszczytnymi tytułami, wyróżnieniami, nagrodami i odznaczeniami państwowymi. Otrzymał m.in.: Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Nagrodę Wawrzynu Olimpijskiego, kilkakrotnie nagrody ministerialne za działalność naukową, złote odznaki: ZHP, ZSP, ZNP, Towarzystwa Walki z Kalectwem. Był honorowym obywatelem miasta Drummondville w Kanadzie.
Senat Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie uchwałą z dnia 6 marca 2014 roku nadał prof. dr hab. Józefowi Lipcowi tytuł Doktora Honoris Causa. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w dniu 3 października 2014 roku podczas inauguracji roku akademickiego.