Pracownia Fizjologii Krwi
Do oceny właściwości reologicznych krwi Pracownia Fizjologii Krwi wykorzystuje jeden z niewielu w Polsce analizator erytrocytów laserowo-optyczny Lorrca Maxsis (Lorrca®) firmy R&R Mechatronics (The Netherlands). Jest to precyzyjne i czułe urządzenie zdolne do wykrywania nawet niewielkich zmian zarówno w zdolności krwinek czerwonych do odkształceń, jak i ich zlepialności (agregacji). Dodatkowo Pracownia Fizjologii Krwi posiada lepkościomierz cyfrowy Ametek Brookfield DVNext (USA) do pomiaru lepkości osocza krwi, jest to najbardziej zaawansowany technicznie model zgodny ze standardem Brookfield.
Podstawowe urządzenia:
- Analizator laserowo-optyczny Lorrca Maxsis (Lorrca®), R&R Mechatronics (The Netherlands)
- Lepkościomierz cyfrowy Ametek Brookfield DVNext (USA)
- Analizator krwi ABX MICROS 60
- Spektrofotometr HELIOS Beta
- Mikroskop odwrócony
- Zamrażarka niskotemperaturowa
- Czytnik mikropłytek ELISA ChroMate
- Aparat Chrom 7 koagulometr (Bioksel, Polska)
Kierownik Pracowni Fizjologii Krwi
dr hab. Aneta Teległów, prof. AWF
Tel.: 126831083
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pracownicy:
- starszy referent techniczny
mgr Marta Kolka
tel.: 126831530
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - dr n . med. Zofia Stasik
tel.: 126831530
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pracownia znajduje się w Budynku Głównym, pawilon III, pok. 209/III oraz 206/III
Regulamin pracowni:
- W pomieszczeniach Pracowni Fizjologii Krwi mogą przebywać tylko osoby, które uzyskały zgodę Kierownika na przeprowadzenie oznaczeń.
- Pracujący w Pracowni Fizjologii Krwi muszą znać obowiązujące przepisy ogólne co do bezpieczeństwa pracy. Powinni być w pełni świadomi niebezpieczeństw, na jakie narażają siebie i innych w przypadku niewłaściwego i nieostrożnego obchodzenia się z materiałem przeznaczonym do badań lub urządzeniami elektrycznymi.
- W czasie przebywania w laboratorium należy mieć fartuch i rękawiczki jednorazowe jako podstawowa ochronę do prac laboratoryjnych
Posłuchaj: Sportowcy uważajcie na swoją krew (prof. Dąbrowski)